Menü

Kore DiziJapon DiziKendi KalemimdenKitap Yorumu Melankolik Masallar Mim Kore FilmJapon FilmKendi SesimdenAnime Günlük Mevzular Johnny Deep

Translate

29 Ağustos 2015 Cumartesi

THE KING AND THE CLOWN--Kral ve Soytarı


Film tam olarak ismi belirtilmese de 2 Eylül 1506 yılındaki ayaklanmada tahtından olan Chosun Hanedanı Dönemindeki bir Kralı'ı anlatıyor.

Annesi zehir içerek intihar etmek zorunda bırakılan Kral çok zalim biridir taaa kiii... güzeller güzeli Gong Gil'e tutulana kadar :pGeçimlerini hokkabazlık yaparak kazanan Gong Gil ve Jang Sang, çalıştıkları yerde Gong Gil'le zorla beraber olmak isteyen birini yaralayıp Seoul'e kaçarlar.

Jang Sang, Jong Gil'i her zaman korur ve kollar çünkü içten içe o da sevimli Gong Gil'imize aşıktır.Seoul'de hokkabazlık yapan bir gruba meydan okuyup daha iyi olduklarını gösterince, onlarla birleşip  Kral'la alay eden gösteriler yapmaya başlarlar.

Yaptıkları gösterilerle parayı bulsalar da mutlulukları kısa sürer çünkü Kral'la alay etmek suçundan tutuklanırlar.

Tam cezaları verileceği sırada Jang Sang, bakanla bir anlaşma yapmayı başarır. Eğer gösterilerine Kral gülerse suçları affedilecektir.Gösteriye başlarlar ama bekledikleri gibi gitmez tam her şey bitti derken Gong Gil çıkar ve Kral'ı güldürmeyi başarır.

Kral soytarıların sarayda kalmasını istese de bakanlar buna karşı çıkar. 

Soytarılar da yeni bir gösteri hazırlayıp bakanları eleştirirler, bunun sonunda Kral bir bakanın rüşvet aldığını öğrenir ve onu kovar.Bu olaylar üzerine Jang Sang artık saraydan ayrılmaları gerektiğini söylese de Gong Gil son bir oyun oynayalım der ve Kralın annesinin nasıl öldüğünü anlatan bir gösteri yaparlar.

Bu gösteri de Kral'ın büyük annesinin ölümüyle son bulur. 

Tüm bakanlar Gong Gil'e karşı kinlenir ama Kral ona bakanlık verir ve bakanlar kutlamak için bir av partisi düzenlerler. Amaçları Gong Gil'i öldürmektir ama başarısız olurlar.Kral hislerini anlayan gözdesi, Gong Gil'i kıskanır ve Gong Gil'in el yazısını taklit ederek Kral hakkında kötü şeyler yazan el ilanları hazırlatır.

Fakat suçu Jang Sang üstüne alır ve gözlerini kaybeder.

Gong Gil buna çok üzülür ve bileklerini keser ama kurtulur.
"Aşağıya bakma...
Korkuyorum...
İpin etrafı dipsiz bir kuyu.
Ne yer ne gök sadece boşluk.
Hayatım boyunca körü oynadım, şimdi gerçekten körüm
ama bir daha asla körü oynayamamak utanç verici.
ve tam da bunu harika yapmaya başlamışken..."
Ve en son oyunlarını oynarlar birlikte kör bir adam, kız güzeli bir hokkabaz, bir Kral ve kıskanç bir cariye...Ülke tarihinde en çok hasılat yapan film unvanını taşıyan Kral ve Soytarı'yı genel olarak beğendim. Kral'ın o zalimliği altında yatan sır ve -ne kadar garip gelse de- Gong Gil'le olan alakası güzel işlenmişti. 

Sadece... Lee Jun Ki ile problemim var! Bu kadar da güzel olunmaz ki canım :)

Puanım:

6 yorum:

 1. Korelilerin tarihi filmlerini seviyorum:)
  Anlamlı ve gerçekten bir film kalitesinde oluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu filmi çok sevmiştim ben de. Aslında tarihi film-dizi pek sevmem ama bu güzeldi :)

   Sil
 2. harika bir film kore aşıgıyım tarihi dizilerine bayılıyorum tabikibirde lee jun gi hayranıyım

  YanıtlaSil
 3. Nereden izleyebilirim bulamiyorum

  YanıtlaSil
 4. Beden izlediğinizi söyleye ilirmisiniz

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Tasarım : Merve Canbaz