Menü

Kore DiziJapon DiziKendi KalemimdenKitap Yorumu Melankolik Masallar Mim Kore FilmJapon FilmKendi SesimdenAnime Günlük Mevzular Johnny Deep

Translate

13 Kasım 2015 Cuma

Günlük Mevzular - Dikkatsizlik mi, Umursamazlık mı?


Dikkat eksikliği, bulaşıcı bir hastalık gibi gittikçe yayılıyor. Öyle ki, insanlar çoğu zaman etraflarında olup bitenlerden bihaber yaşıyorlar.

Kendilerini dış dünyaya kapatıp sadece kendi problemleriyle uğraştıklarından mı çevreye karşı bu kadar köreliyorlar yoksa algılarını bu denli kısıtlayan umursamazlık mı? Bilemiyorum.

Amma velakin Honkong'da makyaj ustası Sandra Bakker'in yaptığı çalışma, insanlardaki bu sorunun ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtlar nitelikte.Bakker, bir modelin bacaklarına kot pantolon çiziyor ve "En iyi pantolon giyilmeyen pantolon" tshirtünü de giydirip salıyor sokaklara...Peki ne oluyor dersiniz? 

Herkes merakla başına mı toplanıyor? Fotoğraflarını mı çekiyorlar? İtiş kakış birbirine mi gösteriyorlar? Eğlenen veyahut onaylamayan bakışlar mı atıyorlar?

Kocaman bir "Hayır!" İnsanlar metroda, yolda, alışverişte hatta gittiği fotoğraf sergisinde yanından geçip gidiyor ama birkaç kişi hariç hiç kimse fark etmiyor.

"Aaaa nasıl olmuş?" demeyin sakın.

Bir de kendinizi düşünün? Acaba siz ne kadar dikkatlisiniz? 

Mesela evinize girerken 3 ay önce boyanan apartman duvarlarına bakıp "aa ne güzel olmuş. Ne ara boyadılar sabahtan akşama?" sorularını soruyorsanız.

Ya da 1 senedir önünden geçip gittiniz mağazaya şevkle girip "Buraya da şube açmanız ne iyi oldu, diğerine zor gidiyordum." diye şakırken satış görevlisinin, gözlerini devirip "1 sene önce açıldı burası." cevabıyla dumur oluyorsanız.

Ya da şuana kadar girmeniz muhtemel olan 3582950 sınavdan birinde, sayısal soruları sözel bölüme işaretlediyseniz.

Sizin de durumunuz pek iç açıcı değildir.

Yani pantolon olsa da olur, olmasa da olur :D

Benden söylemesi ^_^


49 yorum:

 1. Çok ilginç bir yazı olmuş ya! Pantolon fikri enteresan, fotoğraflara bakarken kahkaha bile attıım :)
  Bence ilgisizlik ve bir de şu akıllı telefonlar sağolsun :(
  ben de bu dikkatsiz insanlardan biriyim sanırım. Hatta şöyle bir olay yaşamıştım. Fotoğrafını çektiğim bir sokakta dedenin birisi benim objektifime bakmış gören sanki onu çekmişim sanır. eve gelip bilgisayara atınca fark etmiştim o dedeyi, arşivden bulabilirsem bir ara yayınlarımm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlar gittikçe ilgisizleşiyor hakikatten. Ben fark eder miydim bilemiyorum ama onca insan fark etmediyse vardır bir sebebi diyorum.
   Senin dede de iyiymiş. Adamcağız ne yapsın boş boş sokak çekeceğine bari beni çeksin demiştir :D

   Sil
 2. Ben insanlara özellikle dikkat etmem çünkü bazen farklı anlaşılabiliyorum uzun baktığım söyleniyor öyle olunca da bakmamaya dikkat ediyor eşyadır güzel çiçektir hayvandır onları çabuk farkederim aa kedi derim herkesteb önce kuş ne tatlı derim öyle işte pantolon işi cidden değişik ama uu cesaret vallahi :-D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem de ne cesaret. Uzak Doğu'da yapılmış bu Türkiye'de olsa nasıl olurdu merak etmedim değil :D Ben de pek dikkat etmem, aslında astigmattan kaynaklanıyor benimki dikkatsizlikten ziyade. İnsanı seçene kadar gelip geçiyor zaten :D

   Sil
  2. Ay nasıl da hatalı yazmışım hep telefondan yazınca olmuş öyle çok özür olsun. :)
   Ay geçmiş olsun ilerleyen bir şey değildir inşallah. Bazı arkadaşlarımda da miyop var ya da öbürü ikisini hep karıştırırım. İşte böyle çok selam vermek istemediklerini görmüyorsun aslında iyi oluyor ama sevdiklerine ayıp oluyor diye konuşmuştuk :D

   Sil
  3. Aslında gözlük kullanmam gerek ama hala inat ediyorum bakalım ne zamana kadar sürecek:) Samimi olduklarima söylüyorum zaten beni bir yerde görürseniz siz gelin ben sizi göremem diye :)) Digerleri de pek sorun olmuyor. Ama biri dikkate bana bakiyorsa tanidik diye ben de bakiyorum yaklasinca :p komik oluyor.

   Sil
 3. Hahaha güzeldi;) Eğer yürüyüş halindeysem baksam bile göremeyen tipim ama metroda falan ya da bir yer de otururken önümden geçerse fark ederim diye düşünüyorum, fark edilmeyecek gibi değil ki kıvrımlar ortada :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi hehe ben de ona dikkat ettim ama ne bileyim şimdiki taytlar da hatları çok belli ediyor.Pek kendime güvenmiyorum açıkçası, büyük ihtimalle göremezdim ben de :D

   Sil
  2. Geçmek neyse de metroda ayakta durmuş ya :) Arkasındaki insanın görmemesi için gerçekten dikkatsiz olması gerekiyor :) Onu da mı görmezsin acaba Dreamella?

   Bloglarda kişileri etiketleyemiyoruz değil mi??

   Sil
  3. :) valla ben kendimden pek emin olmadım şu an ne desem yalan yani. Göremeyebilirdim de :D
   Hımm o olayı bilmiyorum ben sanırım yok etiketleme.

   Sil
 4. Bende de tam tersi sorun var biliyor musun :/ ilgim o kadar çabuk dağılır ki orada şu varmış burada bu varmış gereksiz bir sürü şeye dikkat edip önümdeki işe konsantre olamıyorum :) bir çom gereksiz şey zihnimde yer ediniyor ama çoğunluk söylediğin gibi oldukça dikkatsiz bu da beni onların gözünde yükseltiyor :D en basitinden evde ne kaybolsa ben bulurum bi şekilde başka bişey yaparken ona dikkat etmişimdir
  Pantolon deneyi de çok ilginçmiş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Azınlıktansın sen, yükselmen doğal yani :D Ben de çok dikkatsizim elindeki telefonu arayan tiplerden hem de :D

   Sil
 5. Bizim ülkemizde olsa dakikasında fark ederlerdi. (Verdiğin örneğin ülkedeki erkeklerin kızların götünü kesme oranıyla bağdaştığını düşünmeni isterim.)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Türkiye'de nasıl olurdu... bilmem :p Fark edilir mi dersiniz?

   Sil
 6. ilginç bir yazı olmuş :) ayrıca çok güldüm resimlerde :) hiç kimse fark etmiyor ne kadar enteresan bizim ülkemizde olsa kesin fark edilirdi meraklı bir millet olduğumuz dan :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki de :D Bakker'e söyleyelim bir de burada yapsın acaba neler olur? 100 kişi yapışmasın kıza :))

   Sil
  2. ortalık birbirine girerdi kesin yüzden fazla olurdu emin oll :))))))

   Sil
  3. :D :D haklısın ne diyeyim.

   Sil
 7. Dikkat dağınıklığı çok fazla var bende maalesef yaa. Örneğin oldukça ilginç hatta komik olmuş. Metro gibi bir süre sabit durulan bir yerde görsem farkedebilirdim ama herhalde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Metro, alışveriş, fotoğraf sergisi... İnsanlar hiç fark etmemiş, garip :) Video da vardı hiç kimse dönüp bakmıyor gerçekten. Neyden kaynaklanıyor bilmiyorum ama bakar kör olmuşuz resmen.

   Sil
 8. Burada o kız sağ çıkamazdı herhalde :D Dikkat dağınıklığının en önemli nedenlerinden biri akıllı telefonlar bence. En azından bende öyle :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilk önce ben de öyle düşünmüştüm. Türkiye'de olsa çoğu fark eder diye ama sonra bilemedim. Dedigin gibi telefonlar ve diğer bir sürü şey dikkat dağınıklığına yol açıyor. Erkekler fark edebilirdi sanırım :p

   Sil
 9. ne kadar güzel bir konu seçmişsin gercekten öyle maalesef :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nette gezinirken dikkatimi çekti ben de yazayım dedim. Beğendiğine sevindim canım. :)

   Sil
 10. Ben oyumu yorgunluk ve büyük şehirden yana kullanıyorum :)

  Mesela konu giydiği kot. Bunu fark etmek için kızın kotuna dikkatli bakmak gerek :) Çoğu kişi rahatsız etmemek veya yanlış anlaşılmamak adına bakmaz.
  Tabi bu sadece bu örnek için. Onun dışında her gün neler neler kaçırıyoruz! Akıllı telefonlar ve asosyallik baş rollerde! Üzücü..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yönden düşünmemiştim ben :) Haklısın belki de çok dikkat etmek gerektiği içindir. Bu teknolojik aletler dengemizi bozdu resmen. Yakında önümüzü göremeyeceğiz :))

   Sil
  2. Bir de kibarlıktan ve "bulaşmayalımcılık"tan öleceğiz ;)))

   Sil
  3. ay evet özellikle bulaşmayalımcılık ciddi sorun bence de.

   Sil
 11. şaşkınlıkla okudum ben de :)
  dikkat konusu ise, günümüzün önemli bir sorunu eveet :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malesef öyle :( Ve gittikçe de kötüye gidiyor.

   Sil
 12. Bu arada mimlendin :)) http://kagitsalincak.blogspot.com.tr/2015/11/mim-ne-soylerdin.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mimlendimmm çok mutlu oluyorum ben mimlenince. Hani ben 80 yaşımdaymışım ve siz bayramda ziyaretime gelmişsiniz kadar mutlu. :) En kısa sürede yapacağım canım. Teşekkürler. Gidip bakayım nasılmışşşş

   Sil
 13. ha haaaa moda oldu de mi bu hastalık :)

  YanıtlaSil
 14. Bende merak sıfır başkasına bakmak sıfır o an ilgim olmazsa çoğu zaman yoldaki tanıdığı bile görmem.
  Bu kızıda fark etmezdim heralde:)
  Bizim ülkede bunu yapan olsa kıza sadece fatiha okurum. Sag çıkmaz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahaha doğru söze ne denir. Fark edilirse vay haline :D :D

   Sil
 15. Ben farketsem de görmezden gelirdim herhalde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) o da doğru fark etseydim ne yapardım ki. Sanırım ben de fark etmemis gibi yapmaya çalışırım ama pek inandırıcı olamadım ben :) illaki gözüm kaşım oynardi :p

   Sil
 16. Geçen buna denk gelmiştim internette. Ama maşallah yani çok iyi yapmışlar ayırt etmek zor hele ki benim gibi gözleri bozuk olanlar için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Bende de astigmat var hehe ben de fark edemezdim sanırım.

   Sil
  2. tam bir baş belası şu astigmat :)

   Sil
  3. Gerçekten öyle bazen yolda tanıdıkları da secemiyorum :)) sonra kızıyorlar.

   Sil
 17. ben de diyorum ne acayip pantolonu var kadının. tüm hatları belli.
  meğersem pantolon yokmuş. dikkat sıfır. evet.
  dediğine katılıyorum dreamella, gerçekten dikkatsizlik epey bir fazla,
  özellikle şu yeni açılmış gibi görünen aslınad yeni açılmamış dükkanlar konusunda hak verdim.
  başıma gelmiştir birkaç defa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D haha çok yaşa emi, görmedin mi hakikaten :))
   Ben çok yaşıyorum ya, burnumun ucunu görmüyorum resmen :)

   Sil
  2. hem de nasıl fark etmedim. :D
   o an yazıyı da okumadım hatta diyorum. "bu kadın kızcağızın pantolonunu neden boyuyor. acaba baskı çalışması filan mı yapacak?"

   Sil
 18. Git gide çevremizden etrafımızdan artık bihaber yaşıyoruz. Bırakın başkasında ki veya bir yerde ki değişimi öyle bir hale geldik ki yakında kendimizde olanı bile fark edemeyeceğiz. Bir sabah kalktığımızda bir hafta önce kestirdiğimiz saçlarımızı görünce şaşıracağımız günler baya baya bir yakın gibi :)
  Çok güzel bir yazı olmuş dikkatimi dağıtmadan usanmadan bir çırpıda okuyabildim. Dahası güldüm , düşündüm ve kedimi buldum.
  Teşekkürler emeğinize.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle merhabalar :)
   Ne güzel yazmışsın, çok doğru gittikçe kötüleşiyor durumumuz. Haydi dikkatsiziz de, işin garibi bir şeye yoğunlaşmak istediğimiz de dahi beceremiyoruz bazen. Eh ne diyelim, hayır olsun :)
   Teşekkür ederimi yazımı beğendiğinize çok sevindim.

   Sil
 19. Farklı bir yazı olmuş,ellerinize sağlık,pantolon mevzusu bir hayli ilginç :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi :) Gittikçe kör oluyoruz sanırım.

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Tasarım : Merve Canbaz